Търговските вериги слагат 100% надценка на зеленчуците, затова потребителите плащат скъпо, докато изкупните цени от производителите са ниски, алармира Тодор Джиков, председател на Националната асоциация на картофопроизводителите.
В момента изкупната цена на картофите е 25-26 стотинки за килограм, а във веригите и пазарите цената върви от 70 до 90 стотинки за килограм, казва Джиков пред „Труд“.
По думите му се очаква шок с цената на картофите в края на октомври. Причината е, че производителите от Полша, Германия, Франция, Белгия и Холандия имат огромни количества, които ще залеят пазара в Европа.
„Освен новата реколта в хладилните камери там все още има складирана стока от 2019 г., която стои непродадена заради слабия туристически сезон, който сви консумацията на картофи в цяла Европа“, обясни Джиков.
На ден консумацията на континента е 6500 тона, а това лято тя е паднала до 2000 тона на ден. Всичката тази стока ще се изсипе у нас и ще натисне и цените в България, категоричен е председателят на асоциацията.
София 11°
Видин 16°
Враца 11°
Русе 19°
Варна 35°
Бургас 32°
Пловдив 37°
Все още няма коментари