Голяма част от възрастните хора никога не са виждали и пипали евро. Това стана ясно по време на посещение на представители на полицията в село Крумово, съобщи БНТ. Екип на телевизията показа банкноти евро на пенсионерите, а служителите на реда им дадоха съвети как да се пазят от измами след 1 януари.
„За първи път виждам тая банкнота, досега не съм виждала нито долар, нито евро“, каза жителка на Крумово.
Едва сега хората от селото научиха, че банкнотите имат уникален воден знак, който се вижда само срещу светлината. От полицията им обърнаха внимание да гледат и дали има вградена нишка, защото при фалшификатите тя е залепена или отпечатана. Пенсионерите научиха и че могат да използват фенерче, с което да осветяват банкнотите. Защото истинските съдържат скрити защитни елементи, които са видими на тази светлина.
„За първи път виждам еврото, ама смятаме, че ще се оправим, няма начин“, заяви жена от селото. Мнозина обаче признаха, че с пазаруването ще им бъде най-трудно. „Имам млади вкъщи – ще се съветвам с тях. Да пазаруват те в началото, аз няма да мога да се справям в магазина“, смята интервюирана.
„Най-добрият вариант е безконтактното плащане – там няма какво да се случи, транзакциите си минават по банков път и няма да има този проблем. Ако се налага да си ги проверяват, да, да си ползват едно УВ фенерче, ще им помогне много“, каза Стоян Минчев, кмет на Крумово.
От полицията предупредиха още левове да се обменят само в пощите или банките.
София 6°
Видин 4°
Враца 10°
Русе 5°
Варна 35°
Бургас 32°
Пловдив 37°

Все още няма коментари