Има ръст на случаите на лаймска болест в сравнение със същия период на миналата година. Увеличение има и при лайшманиозата, като досега в страната ни е имало 3-4 случая на година, а от началото на тази са 16. Това обясни проф. д-р Ива Христова от Националния център по заразни и паразитни болести.
„В момента в подем са предаваните с кърлежи инфекции. Очакваме и тези, предавани с комари, т. е. западнонилската треска, защото сега започва сезонът им“, поясни тя.
Лайшманиозата е заболяване, което се предава с кръвосмучещи насекоми, така наречените папатаци. „Висцералната лайшманиоза протича с температура, но някой път е много дълъг инкубационният период – седмици, дори месеци. И няма кой знае какви ясни симптоми освен силно увеличаване на далака, черния дроб. При изследване на кръвта се забелязва намален брой левкоцити, еротроцити, тромбоцити. Има и отслабване на тегло. Лечението е ясно, има си антипаразитни препарати, така че то е ефикасно“, поясни проф. Христова.
При лаймската болест, която се предава чрез ухапвания от кърлежи, няма повишаване на температурата, а само зачервяване, което расте на мястото на ухапването. Марсилската треска е друго бактериално, предавано с кърлежи заболяване, което протича обаче с висока температура.
София 21°
Видин 21°
Враца 22°
Русе 20°
Варна 35°
Бургас 32°
Пловдив 37°
Все още няма коментари