Общо 24 процента от работещите българи не могат да си позволят едноседмична почивка, показват данни на Евростат за 2023 г. Това са тревожни констатации за ръст на хората в ЕС, за които ваканцията е лукс въпреки труда им.
Анализът сочи, че през 2023 г. броят на българите, които не ходят на почивка, се е увеличил с над 34 хил., или 3,8 на сто спрямо предходната 2022 г.
За целия Европейски съюз хората, които не могат да си позволят едноседмична ваканция, въпреки че работят, са се увеличили с над един милион за година, което показва, че ЕС е в извънредна ситуация с качеството на работните места и трябва да възстанови социалния си договор чрез колективно договаряне, алармират от ЕКП.
Анализът на последните данни на Евростат показва още, че лятната почивка е била извън възможностите на 41,5 млн. души през 2023 г. – в сравнение с 40,5 млн. през 2022 г. Най-много са в Румъния – близо 4 млн., следват Унгария, Португалия и Гърция, България е на четвърто място с 945 717 работещи.
Това е третото поредно годишно увеличение на бедността по отношение на възможностите за почивка и означава, че 15% от всички работещи хора в Европа пропускат време, което да изкарат със семействата си. Докато главните изпълнителни директори, които сега печелят повече от 100 пъти повече от средния работник, се излагат на слънце в луксозни курорти, коментират синдикални организации.
Констатациите са резултат от все по-неравностойна икономика, в която работниците са принудени да се откажат от почивките си поради нарастващите разходи за настаняване, транспорт и храна, съчетани с намaляваща покупателна способност.
София 32°
Видин 35°
Враца 32°
Русе 34°
Варна 35°
Бургас 32°
Пловдив 37°
Все още няма коментари