ДНК мониторинг на кафявата мечка ще се прави у нас. В проекта участват Изпълнителната агенция по околната среда и водите, трите национални парка – Пирин, Рила и Централен Балкан, както и пет горски предприятия. Това е и най-съвременният начин за установяване на числеността на даден вид.
Генетичните проби ще бъдат събирани от екскременти чрез прилагане на неинвазивен метод. ДНК изследванията ще се извършат в Словения, където е една от най-добрите лаборатории за подобен род изследвания.
Полевите дейности вече са в ход и ще продължат до края на ноември 2025 г. Реализирането на проекта ще се осъществи за две години.
Като част от Годишния план за мониторинг на компонентите на околната среда ежегодно на цялата територия на Национален парк „Пирин“ се провежда мониторинг на кафявата мечка на база преки наблюдения на вида и наблюдения на следи от жизнената ѝ дейност.
Кафявата мечка (Ursus arctos) е вид с най-висока защита в България и в Европа. Според Директивата на ЕС за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна видът кафява мечка е под строга защита. От екоминистерството уверяват, че работят за намаляване на условията за възникване на конфликт между мечката и човека.
От 2007 г. се прилага механизъм за заявяване, установяване и изплащане на щети, нанесени от кафява мечка върху домашни животни и пчелини. Ощетените стопани трябва да подадат сигнал в най-близкото кметство или държавно горско стопанство в деня на откриване на щетата или в първия работен ден след нападението, напомнят от МОСВ. В райони с по-голям брой мечки, какъвто е този в Родопите, има сформирана специална група за бързо реагиране, която се отзовава на сигнали за причинени щети и съдейства на местните хора.
София 28°
Видин 29°
Враца 31°
Русе 30°
Варна 35°
Бургас 32°
Пловдив 37°
Все още няма коментари