След 50-годишна възраст кожата на лицето става по-чувствителна, по-тънка и податлива на дефекти, които преди са били почти незабележими. Един от най-честите проблеми при дамите в тази възраст са така наречените капиляри – онези фини червени нишки, които се появяват по бузите, носа и брадичката. С течение на времето те стават по-видими и устойчиви, а усещането за постоянна лек руменина може да се превърне в естетичен проблем, особено ако се съчетае с чувствителност, сухота и склонност към зачервяване.
За да се справите с този деликатен проблем, най-важното е да подхождате към кожата с търпение и последователност. Може да се започне с избора на правилна козметика. Търсете кремове, които съдържат витамин К – това е една от най-ефективните съставки за укрепване на капилярните стени. Витамин С също е от ключово значение, защото спомага за синтеза на колаген, озарява тена и намалява видимостта на съдовете. Един добър крем за куперозна кожа трябва да бъде обогатен и с ниацинамид, пантенол и екстракти от растения като арника, гинко билоба, конски кестен или лайка. Тези натурални съставки успокояват кожата и намаляват възпалителните процеси.
Ако обаче предпочитате по-естествени и домашни методи, има няколко изпитани рецепти, които могат да подпомогнат кожата в борбата с капилярите. Една от тях е маска с алое вера и масло от семена на грозде. Алое вера има силно противовъзпалително действие и успокоява чувствителната кожа, а маслото от гроздови семки е богато на антиоксиданти и подхранва съдовите стени. Смесете една супена лъжица гел от алое с няколко капки от маслото и нанесете върху почистена кожа. Оставете за 15 минути, след което измийте с хладка вода. При редовна употреба тази маска прави тена по-равномерен и кожата по-спокойна.
Друга ефикасна домашна смес е с настойка от зелен чай, в която се потапят памучни тампони и се налагат върху лицето. Зеленият чай е мощен антиоксидант, който тонизира кожата и действа срещу зачервяванията. Можете да го комбинирате с няколко капки етерично масло от лайка, което е известно с изключително нежното си действие върху раздразнена кожа.
Не забравяйте, че всичко започва и отвътре. Начинът на хранене също влияе върху състоянието на капилярите. Включването на храни, богати на биофлавоноиди – като боровинки, цитрусови плодове, тъмни листни зеленчуци и риба, може значително да подобри здравето на съдовете. Добре е да се приемат и добавки с колаген, особено от тип I и III, които поддържат структурата на кожата и намаляват нейната пропускливост.
Изключително важно е и да избягвате всички агресивни фактори – измиване с гореща вода, твърде силно търкане, продукти с алкохол, както и резки температурни промени. Студеният вятър и прякото излагане на слънце също са сред най-честите причини капилярите да се спукат. Затова през цялата година трябва да се използва крем с UV защита, дори и през зимата.
Зеленият чай „трие“ капилярите по лицето
Тонизирайте кожата с алое и семена от грозде
0 коментара

Все още няма коментари