Най-силна подкрепа професорът има от своето семейство – съпругата си Виолета и сина им Георги. Жената до ректора на Софийския университет също има професорска титла. Двамата са и колеги в Софийския университет. Проф. Герджикова преподава във Факултета по класически и нови филологии. Тя е магистър по класическа филология и доктор по антична култура и литература. Преподавателската ѝ работа обхваща курсове по увод в класическата филология, старогръцка култура, римска култура, латински език за неспециалисти, академично писане. С тези области са свързани и участията ѝ в редица научноизследователски проекти. Специализирала е в Международния изследователски център за културология във Виена.
С такива родители синът им Георги не е бил пред дилема в кариерното си развитие. Той е възпитаник на Класическата гимназия в столицата, а после продължил образованието си в Софийския университет, където е изучавал Философия, както и История на философията. През 2019 г. защитава образователна и научна степен „доктор“, а в своя фейсбук профил Георги е посочил, че към момента работи в СУ.
Самият Анастас Герджиков също завършва Националната гимназия за древни езици и култури през 1982 г. През 1984-1985 г. учи класическа филология в СУ, но продължава следването си в Хумболтовия университет в Берлин, където се дипломира като магистър през 1990 г. Специализирал е в Австрия и в Германия. От 2004 г. е доцент, а от 2008 г. е професор по антична и средновековна литература. Герджиков е автор на първия превод на „Политика“ на Аристотел. В правителството на Симеон Сакскобургготски е бил зам.-министър на образованието. От 2010 г. е зам.-ректор на СУ. А от 2015 г. е ректор. Интересите му обаче далеч не се изчерпват с трудовете на Аристотел, въпреки че ги чете в оригинал вече повече от 40 години. Сред другите му любими автори са Достоевски и Астрид Линдгрен. В музикално отношение предпочитанията му са също толкова колоритни. Проф. Герджиков е заклет фен на „Пинк Флойд“, а едновременно с това е почитател и на Моцарт и Малер.
Едно от най-забележителните събития в неговия живот е падането на Берлинската стена, на което става очевидец. „Следвах в Хумболтовия университет, който тогава беше в Източен Берлин. Германците много страдаха заради разделението на страната и града. На един концерт на Ал ди Меола публиката го вика няколко пъти на бис, докато накрая не излезе мъж с официален костюм, който строго ни каза, че трябва вече да пускаме изпълнителя, защото има и концерт в друг град. Публиката веднага се досети, че „другият“ град е Западен Берлин, и освирка официалното лице. Ал ди Меола излезе отново на сцената и за всеобщ възторг пожела на германците свободата, която заслужават. Няколко месеца по-късно станах свидетел на падането на Берлинската стена“, споделя 58-годишният проф. Герджиков.

Съпругата на проф. Герджиков - Виолета, и синът им Георги като абитуриент

Анастас Герджиков като студент

Виолета Герджикова

Професорът на екскурзия в Близкия Изток

Синът на проф. Герджиков - Георги

Проф. Герджикова също работи в Софийския университет