Звучи като научна фантастика, но всъщност е реалност. Учени в Канада разработиха революционен метод за персонализирано лечение на рак при деца, който включва... кокоши яйца. Да, точно така – обикновени яйца, в които специалистите успяват да отгледат туморни клетки на детето и да изследват как реагират на различни лекарства. Така само след броени дни се разбира коя терапия ще бъде най-ефективна – без проби, грешки и изгубено време.
Ракът при децата е една от най-болезнените теми в съвременната медицина. За съжаление, въпреки напредъка на науката лечението все още не е универсално – една и съща терапия може да помогне на едно дете, но да не даде резултат при друго. Именно затова новият метод, разработен от екип на Университета в Британска Колумбия, се смята за истински пробив.
Процедурата започва с вземане на проба от тумора на малкия пациент. Тези клетки се имплантират в ембрион от кокоше яйце, където започват да растат. След това учените тестват върху тях различни видове лекарства и внимателно проследяват реакцията – кои препарати убиват раковите клетки, кои ги спират да растат и кои нямат никакъв ефект. Всичко това се случва в рамките на около седмица, а резултатите са точни и навременни – нещо безценно в борбата с онкологично заболяване.
Особено впечатляващо е, че учените комбинират не само класически медицински методи, но и най-модерни технологии – геномика и протеомика. Това означава, че анализират както генетичния код на рака, така и протеините, които той произвежда. Така получават цялостна картина за поведението на болестта и могат да изработят точен план за терапия, изцяло съобразен с индивидуалните характеристики на пациента.
„Най-голямото предимство е, че можем да избегнем излишно натоварване на детето с неподходящи лекарства и да започнем още от самото начало с онези, които наистина ще действат“, обяснява д-р Рийна Брандън – един от водещите изследователи в проекта.
Първоначалните резултати вече са налице – при няколко деца с тежки и упорити форми на рак, които не са реагирали на стандартните терапии, методът е показал кои медикаменти могат да обърнат хода на болестта. Родителите разказват за това като за „втори шанс“ и „чудо“, което връща надеждата им.
На този етап технологията се използва експериментално в рамките на специална програма, но надеждите са тя скоро да стане достъпна за повече болници по света. Ако това се случи, ще означава по-малко болка, по-малко странични ефекти и най-важното – по-голям шанс за живот за стотици хиляди деца.
Все още няма коментари