Често срещана хранителна бактерия, която се прихваща в детството, може да подхранва епидемия от рак на дебелото черво сред младите хора. Това сочи ново шокиращо проучване.
Колоректалният (чревен) рак, дълго време считан за болест на старостта, все по-често поразява хора на възраст 20, 30 и 40 години в САЩ и Великобритания – явление, което обърква лекарите.
Сега изследователи от Калифорнийския университет в Сан Диего смятат, че са открили възможен виновник: E. coli – хранително предавана бактерия, който заразява между 75 000 и 90 000 американци всяка година и поне 1500 британци.
Анализирайки ДНК на млади пациенти с рак на дебелото черво, екипът откри уникални генетични промени в храносмилателната им система, които, изглежда, повишават риска от образуване на тумори – вероятно задействани още в детството, когато тялото все още се развива, пише „Дейли мейл“.
Също така са открити следи от колибактин – токсин, свързан с ракови заболявания и произвеждан от определени щамове на E. coli в туморите на пациенти под 40 години.
Най-честият източник на E. coli е несготвената кайма, при чиято обработка бактерията може да се разпространи.
Но листните зеленчуци като маруля „Ромен“ и спанак също са основни виновници, често замърсени на полето чрез заразена вода или контакт с добитък.
Суровото мляко и други непастьоризирани млечни продукти също крият риск, както и суровите плодове и зеленчуци като ябълки, краставици и особено кълнове, които предлагат идеалната топла и влажна среда за размножаване на бактерии.
E. coli може да проникне и чрез заразена вода, която се използва за напояване на култури или почистване на оборудване, а лошата хигиена в кухнята улеснява разпространението ѝ към други храни като птиче месо.
Людмил Александров – старши автор на изследването и професор по клетъчна и молекулярна медицина в Калифорнийския университет в Сан Диего, заяви, че тези модели на мутации представляват вид исторически запис в генома и сочат към излагане на колибактин в ранна възраст като движеща сила зад заболяването с ранно начало. „Това променя начина, по който мислим за рака. Може би не става въпрос само за това, което се случва в зряла възраст – ракът може потенциално да бъде повлиян от събития в ранния живот, дори през първите няколко години. Устойчивото финансиране на този тип изследвания ще бъде от решаващо значение в глобалните усилия за превенция и лечение на рак, преди да е станало късно“.
Броят на хората под 50 години, диагностицирани с рак на дебелото черво, нараства в световен мащаб според голямо проучване, публикувано миналата година.
Увеличение на честотата е отчетено в 27 от 50 изследвани страни от американски учени, като най-големи годишни ръстове са наблюдавани в Нова Зеландия (4%), Чили (4%) и Англия (3,6%). Според последните данни до 2030 г. се очаква случаите на колоректален рак с ранно начало в САЩ да нараснат с 90% при хора на възраст между 20 и 34 години спрямо 2010 г.
Все още няма коментари