Вече навършихте 50? Как сте със здравето? Намерете край вас нещо, което тежи около 5 килограма, и го вдигнете. Ако не става с лекота, може да е лош знак според нов лесен и евтин тест за работата на органите ви в следващите няколко години.
Хора на 50 и повече години, които изпитват затруднения да повдигат предмет с тегло 5 кг, рискуват да развият хронични заболявания и мускулно-скелетни проблеми. Това е изводът от ново изследване на учени от Университета на Шарджа в Обединените арабски емирства, публикувано в „Нейчър“.
Екипът стъпва върху факт, който отдавна е приет от медицината за безспорен: мускулната слабост е рисков фактор за най-масовите заболявания.
Повечето методи за оценка на работата на мускулите обаче изискват клинични условия. Новото проучване търси алтернатива – методът да е достъпен навсякъде, дори в домашни условия, лесен за провеждане и на практика – за без пари. Дали е толкова просто, като да поносиш тежката чанта с покупки от супера? Или да разместиш мебели вкъщи?
Изглежда, това може да е достатъчно за универсален прогностичен алгоритъм, създаден от учените от ОАЕ. Универсален, защото доказателствата са събрани чрез мащабно проучване за здравето, стареенето и пенсионирането в Европа, проведено между 2013-а и 2020 г. с над 10 хиляди участници от 15 държави и с групи от всякакви общности. Като цяло трудността при вдигане на сравнително малката тежест предвещава началото на няколко сърдечносъдови, неврологични и мускулно-скелетни заболявания, които не могат да бъдат етикетирани само с мекото определение за намалено качество на живот.
Неочаквано много от наблюдаваните участници в изследването – всеки четвърти (19,5%), изпитва трудности при повдигане на 5 кг в началото на проучването. В следващите 4 години тези хора са се оказали по-често с депресия, слабост в ръцете и остеоартрит (артроза, дегенеративна ставна болест, която прогресира и често води до инвалидност). Освен това били с умерен риск от развитие на други социално значими болести като ревматоиден артрит, хипертония, инфаркт, инсулт, алцхаймер, захарен диабет и крехки кости – фактор за лесното им счупване, което при фрактура на тазобедрената става е потенциално застрашаващо живота.
Физиологичното стареене е свързано с прогресивна загуба на мускулна сила и при двата пола, но не в еднаква степен поради чисто анатомични и функционални разлики. Рисковете са били по-високи при мъжете, отколкото при жените.
При повечето заболявания мускулната слабост може да предшества атрофия, която прогресира до фатална. Поради прогностичния си потенциал мускулната немощ се счита за предхождащ признак на саркопения.
Проучването предоставя практичен и достъпен показател за мускулната сила и цялостното здраве в домашна среда.
Все още няма коментари