Въпреки заявките през последните най-малко 15 години за административна реформа във военното министерство там продължават да работят хиляди пенсионери. Това стана ясно от отговор на военния министър Димитър Стоянов на парламентарен въпрос от Мартин Димитров от „Демократична България“. Към момента 3945 души, навършили пенсионна възраст, работят в Министерството на отбраната (МО), а в търговските дружества към ведомството – 821.
В МО работят 1940 души, които са упражнили правото си на пенсия по чл. 69 от Кодекса за социално осигуряване (КСО), а 179 в търговските дружества.
Според чл. 69 военните придобиват право на пенсия при навършване на възраст 52 години и 10 месеца и при 27 години общ осигурителен стаж, от които две трети в сектора.
Тези, които са се пенсионирали по редовните правила, са 665 в МО, а в търговските дружества – 307.
Интересна подробност е, че близо 2400 души продължават да работят в системата над пет години, след като са навършили пенсионна възраст. Това затлачва системата от години, а и води до сериозна финансова тежест заради плащането на пенсии и заплати едновременно. В същото време наемането на определен брой пенсионери изглежда неизбежно, тъй като в сектора липсват достатъчно подготвени кадри.
На този фон около 20% от местата за военни са незаети въпреки драстичното увеличение на заплатите в сектора.
София 27°
Видин 31°
Враца 29°
Русе 30°
Варна 35°
Бургас 32°
Пловдив 37°

Все още няма коментари